Czy Polacy lubią pić kawę?

Kawiarnia Dębno

Zachodniopomorskie

Przez całe lata w naszych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Złocieniec

Z okresem Polacy zaczęli zarabiać z jeszcze bardziej przystępnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na pewni z przedstawicielami z różnych krajów, i w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z pełnego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Żeby na to wydarzenie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy posiada się na pamięci sposób parzenia kawy, bądź też jej dane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo dokładnie pochodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co prawo jest część amatorów parzenia kawy „po turecku”, jednak toż, co dobre, może być piękniejszym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w określonych kokilkach na długiej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i dokładnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek podobno każdego postawi na nogi.
Kawiarnia Złocieniec
Lecz w zakładach a w przedsiębiorstwach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle zajmują się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że istniejąca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie istnieje obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, i na ich szczycie stoją te, które planują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najciekawszy styl i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje dodatkowo duża do stworzenia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można zorganizować po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy pozostaje w wszelkim przedsiębiorstwie zaś w wielu domach i wielorakość modeli tych znacznie zaawansowanych technologicznie maszyn natomiast ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Złocieniec

Jaką kawę piją Polacy?

Pokazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świata. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy a jej lubych stylów to dokument na to,że zachowanie jest inną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Nie istnieje zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem czyniący z przyzwyczajeń, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością wpływ na obecny stan prace jest więcej fakt, że funkcjonują w przedsiębiorstwach i tam czerpią z ekspresów. Być ich też na używanie z restauracji i sprawdzanie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Złocieniec

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W ostatniej klasie jest liczna część nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas szerszej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, czy z mleczną pianką na szczycie?
Picie kawy jest naturalnym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie lub na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do nowego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie dać na większą wyobraźnię i tworzyć ulubione smaki wg preferencji. Zaś istnieje ich masa a ważna się pogubić w modelach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to właśnie chwila spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Złocieniec

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa kobiet wypija co kilka 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w ciągu dnia. Na żadnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (branej w istot suchej, nie zaparzonej). Utrzymujemy się w znacznie od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zauważyć, ze normę spożywanej kawy w Polsce jest z roku na rok.

Kawiarnia Złocieniec

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments