Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może korzystać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końca wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych z siebie źródłach. Sytuacja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi eksperci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Idziemy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo ciekawy lek podawany przy cukrzycy typu II i odbierany przez znaczną liczbę pacjentów. Z wielu lat mówi się o tej substancji jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, iż w Polsce używa ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale te często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną są prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi dużo krytyczny dla wątroby. Jest jeszcze działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to oznacza w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się ale za mało lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba dołączyć do sprawy poważnie, zarazem a nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w zależności od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na indywidualne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z normy mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w myśli. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na nowe materiały lecznicze może żyć śliskie i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z rynku europejskiego – co stanowi jak dużo prawdopodobne – może żyć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina przygotowuje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments